rejestr dłużników niewypłacalnych

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych to system wchodzący w skład Krajowego Rejestru Sądowego (obok Rejestru przedsiębiorców i Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej), prowadzony w formie elektronicznej w celu umożliwienia sprawdzenia wiarygodności podmiotów występujących w obrocie.

W RDN ujawnione mogą zostać jedynie określone kategorie dłużników, a więc osoby, które nie uczyniły zadość ciążącym na nich zobowiązaniom. Wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nastąpić może z urzędu bądź na wniosek wierzyciela. Pamiętać należy, że jedna osoba może być jednocześnie wpisana w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych kilka razy. 

Kto może zostać wpisany do RDN?

Do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych sąd wpisuje z urzędu (bez żadnego wniosku): 

  • osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą oraz wspólników, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem (tj. wspólników spółki jawnej, partnerskiej, komplementariuszy spółki komandytowej lub spółki komandytowo-akcyjnej), jeśli ogłoszona została ich upadłość lub wniosek o ogłoszenie ich upadłości został prawomocnie oddalony ze względu na to, że majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów tego postępowania albo umorzona została prowadzona przeciwko nim egzekucja sądowa bądź administracyjna, ponieważ
    z egzekucji tej nie uzyska się sumy przewyższającej koszty postępowania egzekucyjnego; 
  • osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jeżeli ogłoszono ich upadłość,
  • dłużników zobowiązanych do wyjawienia swojego majątku na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym; 
  • osoby, które sąd upadłościowy pozbawił prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika spółki handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu; 
  • dłużników, zalegających z zapłatą alimentów lub renty o charakterze alimentów przez okres przekraczający 6 miesięcy (na wniosek komornika).

Na wniosek wierzyciela, który posiada tytuł wykonawczy (tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności np. wyrok sądu z klauzulą wykonalności) przeciwko osobie fizycznej, sąd wpisuje do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych dłużnika, który w ciągu 30 dni od wezwania do spełnienia świadczenia nie uiścił należności stwierdzonej tym tytułem. W RDN znaleźć można dane dotyczące dłużnika, określenie podstawy wpisu do rejestru, sygnaturę akt sprawy o ogłoszenie upadłości lub wyjawienie majątku bądź oznaczenie tytułu wykonawczego i opis wierzytelności, w zależności od tego, co stanowiło podstawę wpisu, datę dokonania wpisu oraz datę złożenia wniosku o wpis (jeśli wpis nie został dokonany z urzędu). 

Wykreślenie z RDN

Wpisy widniejące w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych podlegają wykreśleniu z urzędu w przypadku:

  • zmiany bądź uchylenia postanowienia stanowiącego podstawę wpisu lub orzeczenia o ogłoszeniu upadłości,
  • umorzenia zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej prawomocnym orzeczeniem sądu,

Natomiast na wniosek osoby wpisanej do tego Rejestru wykreślenie z RDN może nastąpić w przypadku pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności na mocy prawomocnego orzeczenia sądu. Poza wyżej wymienionymi przypadkami, wpisy dokonane w RDN podlegają wykreśleniu z urzędu po upływie 10 lat od dokonania wpisu.

Dokonanie wpisu do RDN

W celu dokonania wpisu w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, zmiany wpisu lub wykreślenia wpisu dokonanego w tym rejestrze, należy skorzystać z urzędowych formularzy dostępnych w siedzibach sądów rejestrowych (tj. w sądach rejonowych wydziałach gospodarczych Krajowego Rejestru Sądowego) oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak pozyskać informacje z RDN?

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest jawny. Każdy może uzyskać dostęp
do danych i informacji zawartych w tym Rejestrze. Informację z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych można uzyskać w sposób następujący: 

  • za pośrednictwem Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego – na wniosek złożony w formie papierowej bądź elektronicznej,
  • w oddziałach Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, działających przy sądach rejonowych – na wniosek złożony w formie papierowej,
  • aktualne informacje o podmiotach wpisanych do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, odpowiadające odpisowi aktualnemu z tego Rejestru, udostępniane są przez CI KRS nieodpłatnie i bez konieczności składania wniosku – za pośrednictwem strony internetowej.

Uzyskanie informacji z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych przez Internet możliwe jest tylko wówczas, gdy znamy numer pod jakim szukany przez nas podmiot widnieje w tym Rejestrze (tzw. numer RDN). Brak tego numeru uniemożliwia uzyskanie poprzez system elektroniczny jakiejkolwiek informacji. Uzyskanie informacji w oddziale Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego możliwe jest natomiast, gdy znamy choćby imię i nazwisko dłużnika będącego osobą fizyczną, jego numer PESEL lub numer REGON, a w przypadku dłużnika niebędącego osobą fizyczną – jego nazwę/firmę, numer REGON lub numer KRS. 
W przypadku, gdy nie wiemy czy dany podmiot jest wpisany w Rejestrze bądź gdy nie znamy numeru pod jakim jest on wpisany, można złożyć w oddziale CI KRS wniosek o wydanie zaświadczenia w tym przedmiocie. Otrzymamy wówczas zaświadczenie o numerach RDN, pod jakimi dany dłużnik wpisany jest do Rejestru.

Szukasz prawnika w Twoich sprawach majątkowych? Znajdziesz go na Casum.pl.

Sharing is caring