rozwód z orzeczeniem o winie czy bez

Rozwód nie jest dla nikogo niczym przyjemnym. Pomimo tego coraz więcej małżeństw decyduje się na ten krok. Przyczyny są różne, najczęstsze z nich to zdrada, alkoholizm lub inne nałogi, porzucenie drugiego małżonka, znęcanie się psychiczne i fizyczne. W tych przypadkach chcemy uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie.

Zdarza się również tak, że małżonkowie podejmują wspólnie decyzję o rozstaniu bo np. uczucie między nimi wygasło. W tej sytuacji najczęściej nie chcą, aby Sąd orzekał o winie któregokolwiek z Nich. Sąd zaniecha orzekania o winie na zgodny wniosek obojga małżonków.

Kiedy rozwód jest możliwy?

Zastanówmy się jakie w ogóle trzeba spełnić przesłanki, żeby rozwód został orzeczony. Art. 56 KRO mówi, że musi wystąpić trwały i zupełny rozkład pożycia. Rozkład pożycia jest zupełny jeśli uległy zerwaniu wszystkie więzi między małżonkami – fizyczna, duchowa, gospodarcza.

Rozwód a alimenty

Należy pamiętać, że jeżeli Sąd nie orzeknie winy, oboje z małżonków mogą żądać alimentów od drugiego tylko wtedy kiedy znajdą się w niedostatku. Poza tym obowiązek ten wygasa w razie zawarcia związku małżeńskiego przez małżonka pobierającego alimenty lub po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. Plusem jest jedynie szybkość orzekania.

Inaczej jest w przypadku orzeczenia rozwodu z winy jednego z małżonków. Niewinny małżonek może żądać od winnego alimentów niezależnie od tego, czy niewinny znajduje się w niedostatku. Strona winna nie może żądać żadnych alimentów. Nie ma również wyznaczonego okresu czasu w którym ma obowiązek płacić na drugiego małżonka. Zwalnia go z tego obowiązku jedynie zawarcie małżeństwa przez małżonka pobierającego alimenty- Art. 60 par 2 i 3 KRO.

Chcąc orzec winę niezbędne jest przedstawienie niezbitych dowodów np. zeznania świadków, smsy, dokumenty.

Pozew rozwodowy

Pozew rozwodowy wnosimy do Sądu Okręgowego ze względu na ostatnie wspólne zamieszkanie małżonków, jeżeli jeszcze stale w danym okręgu przebywa. Jeżeli mieszkają w innym miejscu, wówczas właściwy jest Sąd Okręgowy miejsca zamieszkania pozwanego. Jeżeli miejsce zamieszkania pozwanego jest nieznane to miejsce zamieszkania powoda.

Małżeństwo ustaje z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Rozwód to jeden z najtrudniejszych momentów życia warto więc skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, zwłaszcza jeśli chcemy orzec o winie współmałżonka.

Autorem artykułu jest Dominik Marchewka, adwokat zarejestrowany w portalu Casum.pl, na co dzień świadczący usługi prawne w kancelarii adwokackiej w Krakowie.

Sharing is caring