Niniejszy artykuł przedstawia najistotniejsze elementy nowego, skrojonego na miarę czasów rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy mają problemy finansowe. Tarcza 4.0 wprowadza model uproszczonej restrukturyzacji, której otwarcie jest bardzo proste i nie wymaga udziału sądu.
Otwarcie postępowania bez udziału sądu
Do tej pory, aby otworzyć sądowe postępowanie restrukturyzacyjne należało złożyć skomplikowany wniosek do sądu gospodarczego. Przedsiębiorca nie miał jasności, czy i kiedy takie postępowanie zostanie otwarte oraz czy uchroni go to przed odpowiedzialnością finansową i karną.
Rząd przedstawił nowe rozwiązanie – możliwość otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego przez obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na podstawie decyzji przedsiębiorcy, który zawarł umowę z doradcą restrukturyzacyjnym. Nie trzeba decyzji sądu. Cały proces jest odformalizowany i w istocie wymaga jedynie kontaktu z doradcą restrukturyzacyjnym. Na dzień 31 maja 2020 r. projekt ustawy wprowadzającej omawiane rozwiązanie jest na etapie II czytania w Sejmie. Należy spodziewać się, że ustawa wejdzie w życie w czerwcu.
Czy nowa procedura będzie opłacalna dla przedsiębiorców? Dla części przedsiębiorców niewątpliwie będzie to ratunek przed upadłością i szansa na przetrwanie. Do sprawy należy jednak podejść indywidualnie.
Zawieszenie egzekucji od dnia publikacji
Procedura przewiduje możliwość zawieszenia egzekucji objętej z mocy prawa układem oraz wierzytelności rzeczowych i zabezpieczonych przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Nie będzie można również wszcząć egzekucji przez okres do 4 miesięcy. W przypadku złożenia do sądu wniosku o zatwierdzenie układu przed upływem 4 miesięcy od dnia obwieszczenia – skutki otwarcia postępowania będą trwały do czasu prawomocnego zakończenia postępowania lub jego umorzenia.
Brak możliwości wypowiadania umów najmu, dzierżawy, kredytu
W trakcie postępowania restrukturyzacyjnego nie będzie możliwości wypowiadania umów najmu, dzierżawy, kredytu na zasadach obecnie obowiązujących w przyśpieszonym postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Ochrona przed skutkami nieterminowego złożenia wniosku o upadłość
Niezależnie od efektu postępowania restrukturyzacyjnego, dłużnik, który działał w dobrej wierze będzie chroniony przed roszczeniami z tytułu nieterminowego wniosku o ogłoszenie upadłości, które wynikają z prawa upadłościowego, kodeksu spółek handlowych, ustawy – Ordynacja podatkowa.
Gdzie szukać pomocy?
W pierwszej kolejności sprawę należy skonsultować z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym, który sprawdzi, czy dla danego przedsiębiorcy jest to najlepsze rozwiązanie. Z doradcą trzeba będzie podpisać umowę o przeprowadzenie przez niego całego procesu. W przypadku najmniejszych podmiotów – wynagrodzenie doradcy jest limitowane ustawą. Koszty tego rozwiązania będą na pewno niższe niż w przypadku dotychczasowych postępowań restrukturyzacyjnych.
Pomoc w przeprowadzeniu procedury restrukturyzacyjnej świadczy autorka artykułu, adwokat Anna Wołczkiewicz – zarejestrowana w serwisie Casum.pl. Pani Anna, jako licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, świadczy usługi w warszawskiej kancelarii.