wstrzymanie odbycia kary

Co do zasady orzeczenie staje się wykonalne z chwilą gdy staje się prawomocne, a od takiego orzeczenia nie przysługują już zwykłe środki odwoławcze. Oznacza to tyle, że w przypadku gdy nie wniesiono apelacji od wyroku Sądu I Instancji (lub Sąd Odwoławczy wydał wyrok), akta przekazywane są do wydziału wykonawczego celem wprowadzenia do wykonania orzeczonej względem skazanego kary.

Powyższe działania zgodnie z przepisami kodeksu karnego wykonawczego podejmowane są bezzwłocznie, gdy orzeczenie stało się wykonalne.

Zatem jak się wydaje warto zadbać o swoje interesy już po wydaniu prawomocnego orzeczenia w sprawie i rozważyć złożenie wniosku o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności.

Jak wstrzymać wykonanie kary?

Zasadniczo brak działania ze strony skazanego nie wstrzymuje wykonania kary, dlatego bardzo istotne jest złożenie w odpowiednim czasie wniosku o wstrzymanie wykonania kary.

Czy wniosek o dozór elektroniczny lub odroczenie kary pozbawienia wolności wstrzymuje wykonanie kary?

Warto odpowiedzieć na pytanie czy samo złożenie wniosku o umożliwienie skazanemu odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego wstrzymuje wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa złożenie wniosku o wydanie postanowienia w postępowaniu wykonawczym nie wstrzymuje wykonania orzeczenia, którego wniosek dotyczy, chyba że sąd, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, postanowi inaczej. Powyższe oznacza, że złożenie wniosku o dozór elektroniczny nie powoduje automatycznie, że skazany nie zostanie wezwany do odbycia kary w zakładzie karnym. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku złożenia wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, który to wniosek co do zasady sam z siebie nie skutkuje wstrzymaniem i wymaga złożenia dodatkowego wniosku.

O złożeniu wniosku o wstrzymanie warto poinformować Sąd rozpatrujący wniosek o dozór elektroniczny.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o wstrzymanie wykonania kary składa się do wydziału wykonawczego Sądu I Instancji, który wydał pierwszy wyrok w sprawie. Wniosek jak pokazuje praktyka warto złożyć jak najszybciej, nawet w sytuacji gdy składany jest wniosek o odroczenie wykonania kary czy też umożliwienie odbycia kary w systemie dozoru elektronicznego. Pozytywne rozpatrzenie wniosku przez Sąd niweluje bowiem ryzyko otrzymania wezwania do zakładu karnego w celu odbycia kary.

Ile kosztuje wniosek o wstrzymanie wykonania kary – opłata?

Wniosek nie podlega opłacie.

Co powinien zawierać wniosek o wstrzymanie wykonania kary?

Wniosek musi zawierać uzasadnienie oraz spełniać wszelkie wymogi formalne pisma procesowego, co z całą pewnością usprawni jego rozpoznanie. Prawidłowe złożenie wniosku może mieć duże znaczenie z perspektywy czasu jego rozpoznania. Nierzadkie są sytuacje, że pomimo wniosku skazany otrzymuje wezwanie do stawienia się w zakładzie karnym w celu odbycia kary, dlatego też duże znaczenie może mieć szybkie i prawidłowe złożenie wniosku, a czekanie do ostatniej chwili może nie przynieść oczekiwanego rezultatu.

Uzasadnienie powinno zawierać szczegółowe informacje, dlaczego w przedmiotowej sprawie zasadnym jest uwzględnienie złożonego wniosku.

Ile trwa rozpatrzenie wniosku o wstrzymanie wykonania kary?

Sąd właściwy do rozpoznania sprawy bezzwłocznie wyznacza posiedzenie w celu rozpoznania wniosku i wydaje stosowne postanowienie. Postanowienie to nie wymaga uzasadnienia. W przypadku postanowienia pozytywnego, nie otrzymasz wezwania do zakładu karnego.

Czy wniosek o odroczenie wykonania kary i wstrzymanie kary to to samo?

Oba wyżej wskazane wnioski różnią się od siebie.

Wniosek o odroczenie wykonania kary umożliwia odroczenie kary pozbawienia wolności jak również kary ograniczenia wolności na określony czas. Sąd może odroczyć wykonanie kary jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Podobnie jak w przypadku wstrzymania dla zainicjowania postępowania w przedmiocie odroczenia wykonania kary konieczne jest złożenie wniosku. Na postanowienie w przedmiocie odroczenia wykonania kary stronie przysługuje zażalenie. Warto zwrócić uwagę, że odraczając wykonanie kary pozbawienia wolności, sąd może zobowiązać skazanego do podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej, zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu lub poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych, czego nie czyni w przypadku złożenia drugie z opisanych wniosków. Należy pamiętać, że sąd, który udzielił odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności może wydać postanowienie o jego odwołaniu i tym samym odwołać odroczenie wykonania kary. Wniosek o odroczenie wykonania kary złożony w czasie odbywania kary pozbawienia wolności powinien być potraktowany jako wniosek o przerwę.

Kto może skorzystać z instytucji odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności? – o tym w kolejnych wpisach.

Drugi natomiast o wstrzymanie – wstrzymuje wykonanie kary tylko do określonego czasu- do czasu rozpoznania wniosku (innego) – np. wydania postanowienia w przedmiocie udzielenia zgody na dozór elektroniczny, czy rozpoznania wniosku o odroczenie wykonania kary. Postanowienie sądu o niewstrzymaniu wykonania kary podobnie jak postanowienie o wstrzymaniu nie podlega uzasadnieniu ani zaskarżeniu.

Jak napisać skuteczny wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności?

Wniosek o wstrzymanie wykonania kary można złożyć samodzielnie, pamiętając przy tym aby zawierał on wszelkie niezbędne wymogi formalne oraz został należycie uzasadniony. Można również rozważyć złożenie tego wniosku profesjonalnemu pełnomocnikowi (obrońcy), który złoży stosowny dokument zawierający odpowiednio argumentację dlaczego zasadne jest wstrzymanie w czasie wykonania kary.

Podsumowując, doradzamy złożenie wniosku o wstrzymanie wykonania kary jednocześnie z wnioskiem o dozór elektroniczny, jeżeli o tym zapomniano można to zrobić również później, a nawet po otrzymaniu wezwania do zakładu, jeżeli oczywiście jest na to czas.

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią Pasternak Legal.

Sharing is caring