bezpieczeństwo porady prawnej internetowej

Rosnąca popularność internetowej porady prawnej nie dziwi raczej już nikogo. Powszechność dostępu do Sieci determinuje przeniesienie większości, wykonywanych dotychczas bezpośrednio działań, do wirtualnego świata. Mniejsze nakłady czasowe, brak konieczności dotarcia do konkretnego miejsca, łatwość dostępu czy po prostu wygoda współczesnego klienta to kwestie, które wpływają na korzyść internetowych usług.

Jednak nie każda otrzymana rada jest wartościowa i bezpieczna. Konieczne jest zachowanie czujności wobec otrzymanej informacji zwrotnej, tak aby nie przysporzyć sobie większych problemów.

Internetowa codzienność

Świadczenie usług za pośrednictwem ekranu komputera czy telefonu stało się codziennością. Z jednej strony zjawisko to przyczynia się do zwiększenia ich dostępności i zniesienia ograniczeń terytorialnych. Z drugiej niesie za sobą większe ryzyko. Taka sytuacja ma miejsce właśnie w przypadku usług prawniczych, czy coraz bardziej popularnej porady prawnej on-line.

Statystyczny Kowalski niesiony chęcią oszczędności (nie tylko finansowej), często nie zadaje sobie trudu weryfikacji osoby, która w niebieskiej poświacie, udziela porady w jego sprawie. Wpisując na klawiaturze nurtujące go zagadnienie ufa niesprawdzonym informacjom, udzielonym najczęściej przez osoby spoza środowiska prawniczego. Osoby, którym “się wydaje” lub “gdzieś słyszały, że kolega znajomej znajomego miał podobny problem”. Z jednej strony mogą paść głosy, że przecież to nic złego, że przecież możliwe jest aby inna osoba miała podobne doświadczenia i przez wzgląd na nie, mogła doradzać kolejnym poszkodowanym.

Indywidualne podejście to podstawa

Owszem sytuacja, w której natrafiamy na problem o podobnej naturze jest wysoce prawdopodobna, jednak kluczową kwestią jest tutaj podobieństwo problemu. Podobny nie znaczy bowiem tożsamy. Porada prawna, z uwagi na swój indywidualny charakter jest więc usługą “szytą na miarę”. Możliwości rozwiązania problemu dobierane są pod konkretny przypadek, osobę i okoliczności. Nie może być więc mowy o uniwersalności postępowania, tym bardziej bez znajomości szczegółów omawianego zagadnienia.

Często też zdarza się, że zastosowane w praktyce „standardowe” rozwiązania powodują większe problemy niż de facto można było wnioskować. Z tego powodu warto w tym względzie zaufać profesjonaliście, aby zaoszczędzić sobie zmartwień, czasu i pieniędzy.

Aktualne to nie wieczne

Odrębną kwestia są zmiany i nowelizacje w prawie polskim. Profesjonaliści, którzy na co dzień zajmują się kwestiami prawnymi śledzą wszelkie zmiany wprowadzane przez Ustawodawców. Wyszukując więc rozwiązania na forum internetowym możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdzie zaproponowana ścieżka postępowania opierać się będzie o przepisy nieaktualne lub uchylone. Korzystając z niesprawdzonych źródeł informacji, przekazywanych niemalże pocztą pantoflową narażamy siebie na dodatkowe problemy i nieprzyjemności. Problemy, których w łatwy sposób można byłoby uniknąć powierzając swoją kwestię profesjonalistom.

Nie można jednak do końca demonizować wirtualnej drogi pozyskiwania porady prawnej. Digitalizacja usług to zjawisko, którego nie należy powstrzymywać czy unikać. Trzeba jedynie pamiętać o zachowaniu kilku zasad, tak aby być pewnym wiarygodności i rzetelności miejsca, z którego czerpiemy informacje.

Dobra rada z Internetu

Najważniejszą z nich jest korzystanie ze sprawdzonego źródła. W internecie znaleźć można portale tematyczne, dedykowane prawnikom, za pośrednictwem których możemy uzyskać informacje i/lub porady prawne. Takim portalem między innymi jest casum.pl. Serwis ten skupia nie tylko adwokatów i radców prawnych, ale też specjalistów z innych dziedzin prawa. Wiarygodność i rzetelność udzielanych odpowiedzi potwierdzają oni swoim nazwiskiem, a często również nazwą kancelarii – nie zaś nickiem pochodzącym z forum internetowego.

Prawnik zarejestrowany w serwisie posiada indywidualną wizytówkę, zawierającą podstawowe dane kontaktowe, tak aby możliwym było nawiązanie bezpośredniego kontaktu w sprawie. Nie ukrywa się, a raczej zachęca do skorzystania z bezpośredniej drogi kontaktu.

Ponadto serwisy podobne do casum.pl posiadają możliwość opublikowania opinii użytkowników dotyczącej jakości oferowanej usługi. Korzystając z nich, w szybki i prosty sposób możemy wybrać odpowiednią osobę, która pokieruje nas ku najdogodniejszemu rozwiązaniu sprawy.

Internetowa porada jest wygodnym i szybkim sposobem poszukiwania informacji prawnej. Zachowując kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, możemy w łatwy sposób znaleźć wyjście z problematycznej sytuacji. Wyjście, które będzie korzystne dla nas – i nie przysporzy nam dodatkowych zmartwień.

Sharing is caring